نخستین سکوی فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی نصب شد

خط لوله انتقال گاز منطقه قشم وارد مدار شد
2018-05-27
پروژه بهره‎برداری از آزادگان شمالی به اُیکو تحویل شد
2018-05-27

پس از اتمام موفقیت آمیز مراحل ساخت و انتقال نخستین سکوی دریایی طرح توسعه فازهای ۲۲، ۲۳ و ۲۴ پارس جنوبی ، این سازه ساعت ۲۰:۳۰ جمعه شب (۴خردادماه) با ثبت رکورد کمتر از دوساعت از زمان بلند کردن سکو، در موقعیت استقرار پایه های سکوی فاز ۲۲ این طرح در خلیج فارس نصب شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران؛ فرهاد ایزدجو، مجری طرح توسعه فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی در جریان عملیات نصب این سکو گفت: با اتمام عملیات حفاری در دریا و آماده سازی سکوی ۲۲، مراحل نصب این سازه ۲۳۰۰هزارتنی توسط شناور نصاب HL ۵۰۰۰ انجام شد و پیش بینی می شود با راندن لوله های CRA و تکمیل عملیات هوک آپ ( اتصال سکو و تجهیزات جانبی به چاه ها) و راه اندازی توسط تیم های فنی ویژه، تا پایان آبان ماه ۹۷به بهره برداری برسد.
به گفته ایزدجو سکوی فاز ۲۲، نخستین عرشه فراساحلی از میان ۱۰ سکویی است که در قرارداد همکاری مشترک شرکت نفت و گاز پارس و شرکت صدرا، پس از پایان کار ساخت و پیش راه اندازی در یارد این شرکت، توسط جرثقیل بارج ۵۰۰۰ تنی HL بر روی شناور FLB۱۲۴ بارگیری و بعد از عملیات مهاربندی و حمل، در موقعیت دریایی فاز ٢٢ نصب شد.
وی به مشخصات فنی سکوی فاز ۲۲ پارس جنوبی اشاره کرد و گفت: در این سکو ۳۳۰۰۰ هزار اینچ – قطر عملیات لوله کشی، ۸۲ هزار و ۳۵۵ متر کابل کشی برق و ابزار دقیق و ۳۸۳۰ متر عملیات تیوبینگ انجام شده است. ضمن اینکه این سکو دارای ۵۷ دستگاه تجهیزات مکانیکی و فرایندی است و در مراحل ساخت آن نیز ۲ میلیون و ۳۳۰هزار نفر ساعت کار اجرایی صورت گرفته است.
مهندسی، ساخت و اجرای ایرانی سکوی فاز ۲۲ پارس جنوبی
ایزدجو با اشاره به اینکه سکوی۲۲، نخستین سکوی تولیدی و انتقال مواد هیدروکربوری فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی است که از سوی متخصصان ایرانی به مرحله نصب درآمده است، عنوان کرد: با نصب و بهره برداری از این سکو، روزانه ۵۰۰ میلیون فوت مکعب گازشیرین( ۱۴.۲ میلیون متر مکعب) معادل یک دوم یک فاز استاندارد گازی پارس جنوبی به توان تولید گاز کشور افزوده می شود.
وی افزود: تمامی مراحل مهندسی، ساخت و اجرای عملیات این سکو توسط شرکت های ایرانی انجام گرفته و بخش عمده ای از کالاها و تجهیزات مورد نیاز این سازه از منابع تولید کننده داخلی سفارش گذاری و تامین شده است.
مجری فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی با تاکید بر اجرای دستورالعمل های ایمنی در مرحله ساخت و نصب، در بخش کارفرما و پیمانکار اجرا کننده حوزه فراساحل این فازها گفت: راه اندازی گام به گام سکوهای این طرح نیز در قالب دستورالعمل های ایمنی ابلاغی از سوی شرکت ملی نفت ایران، صورت می گیرد.
ایزدجو در ادامه به وضعیت عملیات ساخت دیگر سکوهای اصلی و اقماری این طرح پرداخت و با اشاره به ساخت سه سکوی دریایی دیگر این فاز در شرکت صنعتی دریایی ایران افزود: درحال حاضر پیشرفت ساخت سکوی اقماری ۲۴A، به ۹۴.۵ درصد و سکوهای اصلی ۲۳ و اقماری ۲۴B طرح توسعه فازهای ۲۲-۲۴ پارس جنوبی به ترتیب ۹۱.۲ و ۸۴.۲ درصد رسیده است.
وی  با بیان اینکه دو سکوی اصلی ۲۲ و ۲۳ به ترتیب با دو خط لوله ۱۸ و ۲۰ اینچ به سکوهای اقماری ۲۴A و ۲۴B و دو سکوی اصلی هم بوسیله دو خط لوله ۳۲ اینچ به پالایشگاه طرح توسعه فازهای ۲۲تا ۲۴ پارس جنوبی متصل می شود، افزود: گاز استخراجی از این سکوها پس از انتقال به پالایشگاه بخش خشکی، فراوری و به شبکه سراسری گاز تزریق می‌شود.
بر اساس این گزارش، طرح توسعه فازهای ٢٤-٢٢ پارس جنوبی برای تولید ۵۶ میلیون متر مکعب گاز ترش از میدان مشترک و تولید روزانه ۵۰ میلیون متر مکعب گاز متان، ۲۹۰۰ تن گاز مایعLPG))، ۲۷۵۰ تن اتان، ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی و ۴۰۰ تن گوگرد طراحی شده است. این پروژه از سوی کنسرسیومی متشکل از شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا) و شرکت پتروسینا آریا و در حال اجرا است.

شماره خبر:‌۷/۲۴۶۷۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *